سوپر پایپ

سوپرپایپ اینترناشنال از سال۱۳۷۶عرضه‌ی سیستم لوله‌کشی تولیدی خود را با نسل جدید لوله‌ها، لوله‌های تلفیقی pex-al-pex ، و اتصالات مهره ‌ماسوره‌ای آغاز کرد، که در نوع خود در مقایسه با سایر سیستم‌های رایج فلزی و پلیمری تحولی عظیم در اطمینان از دوام و کیفیت عملکرد سیستم لوله‌کشی آب‌رسانی مصرفی و گرمایشی(رادیاتور) ساختمان، و همچنین راحت‌تر شدن نصب سیستم ایجاد نمود.

در صنعت لوله‌کشی، هر چندگاه یک بار می‌توان انتظار تغییروتحول داشت؟
از آن پس تا به امروز برای افزایش ضریب ایمنی سیستم، اجزای مختلف آن، از جمله لوله و اتصالات، به طور مستمر مورد بازنگری و طراحی مجدد توسط مهندسین و کارشناسان شرکت قرار گرفته‌اند، به طوری که سوپرپایپ بتواند هر روز مطمئن‌تر از پیش، نیاز امروز مشتری به حس اطمینان و راحتی را پاسخگو باشد.

سیستم لوله‌کشی سوپرپایپ +۲
آخرین دستاورد خلاقانه و مبتکرانه‌ی سوپرپایپ است که شامل لوله‌ی متفاوت، اتصالات متفاوت، و خدمات متفاوت است. سیستم لوله‌کشی سوپرپایپ +۲ حاصل آخرین دستاوردهای تکنولوژی امروز است که حاصل آن، یک لوله‌کشی بدون دردسر برای سالیان متمادی است.

سیستم لوله‌کشی سوپرپایپ +۲، برنده‌ی مدال محصول برتر ساختمانی از وزارت مسکن است. در ضمن این محصول جزو ده نوآوری برتر سال ۱۳۸۷ شناخته شده و در عرصه‌ی بین‌المللی نیز جایزه‌ی گایا ۲۰۰۹ نمایشگاه Big5 دوبی را بین ۲۹۰۰ محصول، در رده‌ی نقره به خود اختصاص داده است.
لوله‌ی ۵ لایه سوپرپایپ+۲ جدیدترین دستاورد سوپرپایپ در زمینه تولید لوله‌های پنج لایه است که تا سایز ۳۲، با رنگ نخودی توسط سوپرپایپ و تحت لیسانس یوپونور آلمان تولید می‌گردد و در سایزهای ۴۰ تا ۱۱۰ نیز با رنگ سفید از آلمان وارد می‌شود
علاوه بر کیفیت و دوام سوپرپایپ، تفاوت اساسی در طراحی و مواد اولیه به کار رفته در تولید این محصول، ارتقای آن را در پی داشته است. این لوله که برای تمام تاسیسات ساختمان قابل استفاده است با طول عمر بیش از ۱۰۰ سال یک سیستم لوله‌کشی کارآمد و بدون نیاز به نگهداری و تعمیرات را تضمین می‌کند. سوپرپایپ +۲، در ۱۰ بار فشار همراه با ۹۵ درجه سانتی‌گراد حرارت بدون هیچ مشکلی قابل استفاده است.

لوله ۵لایه سوپرپایپ ۲+ که با استفاده از پلیمر بسیار پیشرفته PE-RT تیپ ۲ تولید می شود. استفاده از این پلیمر در تولید لوله های تلفیقی ۵ لایه سوپرپایپ۲+ مزایای زیر را به دنبال دارد.

تحمل دما و فشار بیشتر در درازمدت
- انعطاف‌پذیری بیشتر هنگام خم و تسهیل نصب بخصوص در محیط‌‌ های‌ سرد به دلیل انعطاف‌پذیری بالای PE-RT به ویژه در دماهای پایین
- افت فشار کم‌تر و عدم رسوب گرفتگی به علت زبری بسیار کم سطح داخلی
- امکان استفاده از اتصالات با تکنولوژی RTS

علاوه بر مواد اولیه‌ی جدید، سوپرپایپ +۲ با رنگ نخودی و کد رنگ لوله متمایز می‌شود.

کد رنگ
سایز لوله‌های سوپرپایپ +۲ با یک نوار طولی رنگی در طول لوله مشخص می‌شود. رنگ نخودی برای سایز ۱۶، نارنجی برای سایز ۲۰، قهوه‌ای برای ۲۵ و سبز برای لوله‌ی ۳۲ نه‌تنها کنترل صحت انتخاب سایز را توسط ناظر تاسیسات ساده می‌کند، بلکه با توجه به تکرار این کد روی اتصالات سرعت لوله‌کشی را هم تا حد زیادی بالا می‌برد.

   نخستین بار، سوپرپایپ در اواخر سال ۱۳۷۶ تولید اتصالات برای لوله‌های پنج‌لایه را آغاز کرد. اتصالات مهره‌ماسوره‌ای سوپرپایپ هنوز هم به‌دلیل تنوع اتصالات در عین قطعات کمتر و همچنین نیاز به حداقل ابزار برای نصب، استفاده می‌شوند.
در سال ۱۳۷۸، سوپرپایپ اتصالات پرسی خود را به بازار عرضه کرد. اتصالات پرسی سوپرپایپ با حلقه‌ی استیل (به جای مهره)، آسان‌تر، سریع‌تر، و ارزان‌تر بودند و به دلیل این که پرس اتصالات با دستگاه انجام می‌شد، امکان خطا در نصب کمتر بود. اتصالات پرسی، در سال ۱۳۸۵، با اتصالات سوپرپایپ ۲ با تکنولوژی RTS، و در سال ۱۳۸۶ با اتصالات سوپرپایپ +۲ با کد رنگ جایگزین شدند.
اتصالات مدرن و امروزی سوپرپایپ +۲، در خارج از اروپا منحصر بفردند و نه‌تنها مانند همه‌ی اتصالات سوپرپایپ آب‌بندی دایم را تامین می‌کنند، بلکه با ویژگی‌های خود باعث افزایش سرعت نصب، و مهم‌تر از همه کاهش خطای انسانی می‌شوند. اتصالات سوپرپایپ +۲ در سایزهای ۱۶، ۲۰، ۲۵، و ۳۲ عرضه می‌شوند و فقط با لوله‌های سوپرپایپ +۲ قابل استفاده‌اند.

اتصالات متفاوت ...
اتصالات پرسی سوپرپایپ +۲ بر مبنای دانش دریافتی از یوپونور آلمان مهندسی مجدد شده‌اند. این اتصالات که با به کارگیری تکنولوژی RTS و کد رنگ به بازار عرضه می‌شوند، احتمال خطر آب‌بندی نشدن سیستم لوله‌کشی ساختمان به‌دلیل خطای مجری را به حداقل ‌می رسانند.
به علاوه به منظور ساده‌تر ساختن نصب و ایمن‌تر شدن هر چه بیشتر سیستم لوله‌کشی، در طراحی این اتصالات تمهیدات دیگری نیز در نظر گرفته شده است که این اتصالات را متمایزترین اتصالات امروز جهان می‌سازد:

پرس یکپارچه‌ی بدنه‌ی اتصال
در سوپرپایپ +۲ جنس حلقه‌ی پرس به‌جای استیل از آلومینیوم است تا عمل پرس بهتر و دقیق‌تر انجام شود. برخلاف اتصالات قدیم که فقط در سه نقطه به لوله پرس می‌شدند، پرس حلقه‌های آلومینیومی در تمام سطح حلقه انجام می‌شود.

محل مشخص برای قرار گیری فک پرس
یکی دیگر از تمهیداتی که هنگام طراحی اتصالات سوپرپایپ +۲ در نظر گرفته شده است تا هم اجرای این سیستم را برای مجریان راحت‌تر کند و هم نتیجه‌ی آن ایمنی بیشتر برای مشتریان باشد، این است که جای فک پرس کاملا مشخص است. روی بدنه‌ی این اتصالات، یک حلقه از جنس پلاستیک به عنوان تکیه‌گاه فک پرس، محل قرارگیری فک را مشخص می‌کند. همچنین سه شیار روی حلقه‌ی آلومینیوم پیش‌بینی شده که امکان خطا در محل پرس را تقریبا به صفر می‌رساند.

بدون نیاز به کالیبرکردن
مرحله کالیبر کردن از مراحل مهم در نصب لوله‌های پنج‌لایه است که نیاز به صرف وقت و دقت بسیار زیادی دارد. در اتصالات قدیمی، عدم کالیبر کردن صحیح و مناسب لوله، که می‌تواند ناشی از خطای انسانی مجری، برش کج و یا استفاده از کالیبراتور معیوب باشد باعث آسیب دیدن یا جابه‌جایی اورینگ اتصال می‌شود، به نحوی که بعد از مدتی احتمال نشتی آب از همان نقطه‌ی اتصال وجود دارد.
یکی از مزایای اصلی سیستم لوله‌کشی سوپرپایپ +۲ عدم نیاز به کالیبرکردن است. حذف مرحله کالیبر کردن نه‌تنها باعث کاهش خطای انسانی می‌شود، بلکه نصب را آسان‌تر و تا میزان ۳۰ درصد سریع‌تر می‌کند.

رایزر سیستم سوپرپایپ جزیی از سیستم لوله‌کشی سوپرپایپ +۲و برطرف‌کننده‌ی نیازها برای لوله و اتصالات سایز بالا است.

تنها انتخاب موجود برای پروژه‌های بزرگ ...
برای پروژه‌های بزرگ و ساختمان‌های بلندمرتبه، لوله‌های با سایز بالاتر موردنیاز است. رایزر سیستم سوپرپایپ تنها انتخاب موجود تا سایز ۱۱۰ میلیمتر (۴ اینچ) برای لوله‌ها‌ی پنج‌لایه در کشور است و در مجموعه‌ی کاملی از لوله و اتصالات در سایزهای ۴۰، ۵۰، ۶۳، ۷۵، ۹۰ و ۱۱۰ برای کاربردهای متفاوت در تاسیسات ساختمانی یا صنعتی عرضه می‌شود.

اتصالات مدولار: یک نوآوری بزرگ ...
در لوله‌کشی‌های سایز بالا، با توجه به این‌که خم‌کردن لوله عملا ممکن نیست، تنوع اتصالات موردنیاز زیاد است. در حالت معمول، باید از تعداد زیادی رابط استفاده شود. به این ترتیب نه‌تنها هزینه بالا می‌رود و سرعت لوله‌کشی کاهش پیدا می‌کند، بلکه گاهی برای گرفتن یک انشعاب فضای زیادی نیز باید اختصاص داده شود. تاکنون صدها اتصال مجزا برای این لوله‌کشی موردنیاز بود.
اما در رایزر سیستم سوپرپایپ، از سایز ۶۳ میلیمتر به بالا اتصالات به صورت مدولار عرضه می‌شود. در این سیستم جدید و انحصاری، فقط با ۲۶ قطعه، ۳۰۰ نوع اتصال، مطابق با نیاز قابل اجراست!

در بسیاری از موارد، شرایط خاص در پروژه باعث می‌شود که نتوان طراحی را عینا در اجرا پیاده کرد. در برخی موارد به علت نیاز به یک اتصال خاص، کار اجرا تا تامین قطعه به تعویق می‌افتد. در سیستم مدولار، «ساخت» انواع اتصالات بنابر نیاز اجرا، با ترکیب اجزا و در کارگاه انجام می‌شود. چهار قطعه‌ی اصلی - زانویی ۹۰ درجه، زانویی ۴۵ درجه، بوشن/تبدیل، و سه‌راهی - به همراه سری‌های پرسی، روپیچ، و توپیچ انعطاف بیشتر را با قطعات کمتر فراهم می‌آورند.

ویژگی‌های منحصر به فرد ...

- فقط ۲۶ قطعه‌ی مدولار برای نصب لوله‌ها از سایز ۶۳ تا ۱۱۰ موردنیاز است.
- نصب سریع‌تر و ساده‌تر
- انعطاف بیشتر: امکان ترکیب اتصالات بنابر محدودیت‌های اجرایی